[*] [*] [*] [*]
Zpět: Mechanické rytí O úroveň výše: Technologie přípravy difrakčních struktur Pokračovat: Aplikace

   
Mechanická ražba

Jedná se o metodu duplikační, určenou zejména pro masovou výrobu reliéfních difrakčních struktur. Je rozšířena u duhových hologramů pro tiskoviny, na ochrané známky, apod. Reliéfní difrakční struktura se galvanickou cestou přenese do niklové kopie, která slouží jako matrice pro ražbu.

Metoda má několik modifikací:

Odstřikování: Matrice tvoří jednu stěnu dutiny, do které se vstřikuje vhodný plast, který vzápětí tuhne. Tento způsob se též používá pro záznamy zvuku a obrazu (CD, DVD) a ve výpočetní technice (CD-ROM).

Plošná ražba do desek nebo fólií: umožňuje přesné vyražení. Je vhodná zejména pro náročnější optické prvky.

Tvrdá ražba válcováním: na podobném principu jako např. válcování plechu. Předloha je navinuta na jednom válci, který je předehříván. Fólie nebo deska, do které má být ražba uskutečněna, je mezi válci protlačována a profil vzniká spolupůsobením tlaku a teploty.

Měkká ražba válcováním: je obdobná předchozí technice, avšak fólie je v polotekutém stavu, většinou nepolymerizovaná, po průchodu válci se polymerizuje a dále upravuje (např. pokovuje). Technologie je určena pro široké válce (např. až 190 cm) a velkosériovou výrobu např. difrakčních fólií.


[*] [*] [*] [*]
Zpět: Mechanické rytí O úroveň výše: Technologie přípravy difrakčních struktur Pokračovat: Aplikace
Milan Šiňor
1998-07-05