[*] [*] [*] [*]
Zpět: Příklady aplikace: O úroveň výše: Ionizujici zareni pri vyzkumu Pokračovat: Příklady aplikace:



Rentgenfluorescenční analýza

Analýza s využitím emise charakteristického záření X : vychází z Moseleyova zjištění (v r. 1913), že antikatoda rentgenky emituje záření X s energiemi charakteristickými pro prvky v ní obsažené, tyto energie jsou jednoznačnou funkcí protonového čísla Z . Tuto skutečnost popisuje Moseleyův zákon:

$\displaystyle\sqrt{\frac{\nu}{R}}$ = $\displaystyle{\frac{Z - S_n}{n}}$ ,

$\nu$ - frekvence spektrální čáry charakteristického záření atomu, R - Rydbergova konstanta, n - hlavní kvantové číslo příslušné orbity v atomovém obalu, Sn - stínící parametr, stejný pro všechnu čáry dané série. Např. pro čáru K závisí energie emitovaného charakteristického záření EK na Z podle vztahu:

EK = 10,25 (Z - 1)2  $\displaystyle\mbox{eV}$.

Z energie příslušné čáry je tedy možné stanovit, kterým prvkem je emitována, její zastoupení ve spektru je úměrné množství tohoto prvku.


  
Obrázek 15: Bohrův model atomu se znázorněným buzením charakteristického fotonu ze slupky K .

Možnosti generování charakteristického záření X :


  
Obrázek 16: Uspořádání při buzení rentgenfluorescenčního záření radionuklidovým zdrojem.

Procesy probíhající v látce:

Poznámka: Augerovy elektrony - elektrony, kterým se v excitovaném elektronovém obalu atomu předá excitační energie a jsou z atomu emitovány. Emise Augerových elektronů je alternativním procesem k emisi charakteristického záření X.

Detekce emitovaného charakteristického záření: musí být prováděna spektrometricky, jako výstupní údaj je potřebná distribuce fotonů charakteristického záření podle energie. Možnosti: difrakce na krystalu s využitím Braggova zákona nebo (častěji) polovodičový spektrometr fotonů.

Cíle rentgenfluorescenční analýzy při studiu památek a uměleckých předmětů: analogické jako u aktivační analýzy, tj. na základě složení materiálu přispět k poznání původu, pravosti, eventuálně výrobních technologií daného předmětu. V porovnání s aktivační analýzou má rentgenfluorescenční analýza pro většinu prvků menší citlivost, je ale levnější (nevyžaduje jako zdroj záření jaderný reaktor), nevede k aktivaci zkoumaných vzorků a lze ji i u větších předmětů provádět nedestruktivně, tj. měření může být realizováno na daném předmětu jako celku.

K podobným účelům jsou užívány i další analytické metody, např. Mössbauerova spektroskopie nebo atomová absorpční spektroskopie. Často se kombinuje několik analytických metod současně.



 
[*] [*] [*] [*]
Zpět: Příklady aplikace: O úroveň výše: Ionizujici zareni pri vyzkumu Pokračovat: Příklady aplikace:

Milan Šiňor
2/23/1998