Plazma a nové materiály

Soudobé strojírenství klade stále vyšší nároky na materiály používané k výrobě strojních součástí:


Takové požadavky, do jisté míry protichůdné, mohou obvyklé materiály splňovat jen výjimečně, navíc při značných nárocích na cenu materiálu a při vysoké ceně za jeho zpracování.

V mnoha případech nabízí přijatelné řešení vhodná úprava povrchu materiálu. V poslední době se stále častěji uplatňují aplikace fyziky plazmatu ve strojírenských technologiích a to cestou modifikace povrchů součástí dopadem ionizovaných částic nebo vytvářením povrchových povlaků se speciálními vlastnostmi. Takové technologie se označují jako plazmově podporované metody.

Příklad
Jako příklad uvedeme lopatky leteckých turbinových motorů :
Požadavek co nejvyšší účinnosti motorů a tím snížení spotřeby paliva a snížení nežádoucích exhalací vyúsťuje v požadavek co nejvyšší pracovní teploty a co nejvyšších otáček motorů. Pracovní teploty lopatek jsou okolo 900 oC a jejich zvýšení o několik málo desítek stupňů přináší podstatné zvýšení účinnosti motoru. Zvyšování teploty i otáček je především omezováno vlastnostmi lopatek turbin, neboť ty jsou nejvíce namáhanými částmi motorů. Lopatky jsou vyráběny z niklových slitin, které sice zaručují dostatečnou pevnost a houževnatost, ale nevykazují dostatečnou odolnost proti korozi při zvýšených pracovních teplotách. Řešení rozporu mezi požadavky vyhovujících pevnostních vlastností lopatky a odolnosti povrchu lopatky proti oxidaci spočívá v tom, že na lopatky zhotovené z původní a osvědčené niklové slitiny je nanášen keramický povlak o tlouštce 30-50 mikronů. Díky nízké tepelné vodivosti keramiky i na tak malé tlouštce povlaku vzniká pokles teploty až o sto kelvinů a povlak navíc povrch lopatky chrání před přímým kontaktem s chemicky agresivními spalinami. Podobných příkladů lze uvést mnoho i z jiných oblastí techniky : protiklady v požadavcích na zvyšování tvrdosti a otěruvzdornosti pracovních ploch obráběcích nebo tvářecích nástrojů při zachování jejich objemové pevnosti a houževnatosti nebo v požadavcích na otěruvzdornost a tvrdost povrchu optických prvků (čoček, filtrů) v případech, kdy jsou tyto prvky vyráběny ekonomicky nenáročnými technologiemi z relativně měkých plastů.


Obrázek 1, schéma povlakování. Technologie, které pro výrobu povlaků nebo modifikování povrchů používáme, jsou založeny na využití vlastností nízkoteplotního plazmatu. Základní schema výrobního procesu je na obr.1. Látku, která má být vpravena do povrchové vrstvy součástí nebo nanesena na součásti ve formě povlaku, je třeba převést do plynné fáze. Atomy nebo molekuly látky jsou v plynné fázi částečně ionizovány a dostávají se do styku s plazmatem vznikajícím ve výboji v pracovním plynu. Tento výboj je hlavním zdrojem energie pro technologický proces. Tok částic látky může být usměrňován účinkem elektrického pole nebo kombinací elektrického a magnetického pole na povrch součástí kde se částice usazují a poté buď difundují do povrchové vrstvy součásti nebo vytvářejí povlak. Součásti mohou mít vůči plazmatu předpětí, tj. mohou být připojeny na zdroj napětí, který v jejich okolí vytváří další elektrické pole ještě více urychlující částice dopadající na povrch.
Nebudeme se dále zabývat metodami modifikujícími povrchové vrstvy materiálu jako jsou iontová implantace nebo plazmová nitridace, ale soustředíme se na vytváření povlaků. Způsoby nanášení povlaků rozlišujeme především podle metody používané pro uvedení materiálu do plynné fáze :
Chemická depozice z plynné fáze (CVD = chemical vapour deposition) : materiál pro povlaky (titan, hliník, uhlík) je do pracovní komory přiváděn již v plynné fázi - TiCl4, AlCl3, CH4. V komoře se kombinovaným účinkem výboje a vysoké teploty součástí tyto plyny rozkládají, reagují s pracovními plyny a vzniklé sloučeniny (TiN, TiC, TiCN, Al2O3) kondenzují na povrchu součástí.
Nevýhoda : vysoká teplota potřebná pro rozklad sloučenin (možnost nevratných změn vlastností materiálů), vznik ekologicky závadných vedlejších produktů, omezený rozsah prvků, které mají sloučeniny v plynném skupenství.
Moderní varianta : používá se vysokofrekvenční buzení výboje, do plynu se zavádí elektromagnetické záření s frekvencemi řádově stejnými, jako jsou užívány v mikrovlnných troubách.


Fyzikální depozice z plynné fáze (PVD = physical vapour deposition)

Vytváření povlaků přechází z pevné do plynné fáze fyzikálními pochody : vypařováním nebo naprašováním . Oba tyto pochody se provádějí za sníženého tlaku, obvykle při tlaku nižším než je 0,1 Pa (tj. řádově milionkrát nižším než je atmosférický tlak). Součásti, na které mají být nanášeny povlaky, se umisťují do blízkosti vypařovacího nebo naprašovacího zařízení tak, aby atomy nebo molekuly vypařené látky se usazovaly na jejich povrchu.

Vypařování
Obrázek 2, způsoby ohřevu. Vypařování využívá skutečnosti, že bod varu látek klesá s tlakem neboli že tlak nasycených par látky roste s teplotou. Pro získání par pevných látek jsou proto za nižších tlaků třeba podstatně nižší teploty než za atmosférického tlaku.
Základní způsoby ohřevu materiálu nad bod varu jsou znázorněny na obr. 2 . Historicky nejstarší (počátek století) je tento způsob : Materiál je umístěn v kovovém kelímku, kterým prochází silný elektrický proud.
Kelímek (správně se nazývá vypařovací lodička) se průchodem proudu ohřívá, předává teplo napařovanému materiálu a ten se po překročení bodu varu vypařuje. Obrázek 3, vypařování (evaporation in progress). Je zřejmé, že pro tento způsob vypařování musí mít vypařovaný materiál nižší teplotu varu, než je teplota tání materiálu vypařovací lodičky ( wolfram 3380 oC, molybden 2610 oC, tantal 2997 oC) a dále nesmí vypařovaná látka s materiálem lodičky tvořit slitinu. Nejnovější vývoj v této oblasti přinesl výrobu vypařovacích lodiček z nitridu boru (teplota tání asi 1400 oC), který je vodivý a netvoří slitiny ani nereaguje s obvykle napařovanými materiály. Materiály s vysokým bodem varu se s výhodou vypařují pomocí ohřevu elektronovým svazkem. Vypařovaný materiál je umístěn ve vodou chlazeném měděném kelímku a je ohříván dopadem svazku elektronů vysílaném elektronovou tryskou. Nejrychlejší způsob ohřevu je ohřev nízkonapěťovým obloukem. Mezi stěnou pracovní komory (anodou) a vypařovanou elektrodou (katodou) hoří oblouk, který je na katodě soustředěn do malé pohybující se plochy (katodová skvrna), viz obr.3.

Naprašování
Obrázek 4, naprašování. Naprašování je založeno na sekundární emisi iontů. Ionty pracovního plynu jsou urychlovány elektrickým polem a dopadají na povrch naprašovaného materiálu ve formě plochého nebo válcového terče (targetu), viz. obr 4. jejich účinkem jsou z povrchu vytrhávány atomy terče, které se často průchodem oblasti ionizovaného pracovního plynu samy ionizují a dopadají na povrch povlakovaných součástí. Rozsah naprašovaných pevných látek je veliký, vyloučeny jsou jen látky s nízkou tenzí nasycených par za pokojové teploty. Je třeba však rozlišovat látky elektricky vodivé a elektricky nevodivé. V druhém případě musí být zabráněno nabíjení terče použitím střídavého elektrického pole.


Obrázek 5, metalizace CD disků. Fyzikální metody depozice povlaků dále rozlišujeme podle pracovního plynu : jde-li o plyn, který chemicky nereaguje s látkou povlaku (obvykle se používá argon), jde o nereaktivní depozici povlaku. Větší význam však má depozice při použití směsi plynu inertního a plynu s materiálem povlaku reagujícím. Povlak je tedy tvořen sloučeninou a to často s takovými vlastnostmi, že ji nelze jinou cestou vytvořit. Depozici v tomto případě označujeme jako reaktivní. Jako příklad lze uvést povlak nitridu titanu (TiN), který je deponován vypařováním nebo naprašováním titanu ve směsi argonu a dusíku. Jako příklad aplikace této metody ve výrobě můžeme uvést metalizaci CD disků obr 5.

Tato skutečnost souvisí s tím, že při chemickém i fyzikálním způsobu nanášení povlaku můžeme ovlivňovat energii iontů dopadajících na povrch povlakované součásti a tím významně ovlivňovat i vlastnosti povlaků :
Jestliže toky energie nesené částicemi do místa vytváření povlaku jsou dostatečně nízké a celý proces je proto pomalý, vytvářejí se povlaky za stavu, který se velmi blíží stavu termodynamické rovnováhy. Vlastnosti povlaku se pak prakticky neliší od vlastností téhož materiálu ve velkém objemu.

Příklad
Napařování hliníku na dostatečně teplý skleněný povrch. Atomy vypařované z povrchu hliníku zahřátého za nízkého tlaku na teplotu varu kondenzují na povrchu, jehož teplota je dostatečně vysoká, takže atomy mají dostatek energie a času přesunout se na povrchu do míst s minimální energií a vnitřní pnutí ve vytvářeném povlaku mají dost času na relaxaci. Výsledek je obecně známý : kovově lesklý povlak s velmi doboru přilnavostí k povrchu.

Výhodou plazmově podporovaných procesů růstu povlaků je však možnost realizovat tyto procesy dostatečně rychle a s vysokým přísunem energie. Výsledkem je vytváření povlaků o struktuře a složení, kterých nelze v rovnovážných stavech dosáhnout. Některé typy povlaků rostoucích za podmínek silně vzdálených od termodynamické rovnováhy mají překvapivé vlastnosti, které umožňují řešit zmíněný rozpor mezi odlišnými povrchovými a objemovými vlastnostmi.
Spektrum povlaků, ketré se touto cestou vyrábějí, je překvapivě široké a širší veřejnosti je praktiky neznámé, i když jste se s nimi určitě již setkali. Uveďme několik příkladů :

Obrázek 6, nástroje s povlakem TiN Povlaky nitridu titanu vynikají vysokou tvrdostí a vysokou odolností proti opotřebení, chemickou stálostí a zvláštními fyzikálními vlastnostmi. Používají se jako povlaky vrtáků, soustružnických nožů, závitníků apod., kdy často několikanásobně zvyšují životnost nástrojů a zrychlují obrábění, viz obr.6. Stejný účinek mají na lisovacích nástrojích, prodlužují životnost forem pro lisování umělých hmot a díky parametrům povrchu zvyšují i kvalitu výlisků. TiN má zlatavou barvu a proto je často používán pro dekorativní účinky ve šperkovnictví, jako povlak na brýlové obroučky, hodinková pouzdra atd. Od zlatých povlaků je prakticky nerozeznatelný, ale má mnohonásobně vyšší odolnost proti odření. V poslení době se objevují TiN povlaky i na chirurgických nástrojích - vedle zvýšení životnosti a vyšší hladkosti řezu se využívá i antibakteriálních účinků tohoto typu povlaku.

Povlaky diamantového typu zahrnují celou škálu povlaků tvořených různými modifikacemi uhlíku. Zvyšují otěruvzdornost nástrojů a strojních součástí, zlepšují odolnost proti korozi atd. V těchto povlacích se vyskytují struktury, které ve větších objemech nelze vůbec připravit.

Povlaky z tzv. superslitin, např. slitiny kobaltu či niklu , chromu, hliníku s malým podílem některého kovu vzácných zemin (obvykle yttria) jsou užívány jako ochrana proti korozi za vysokých teplot. Využívá se kombinovaného účinku složek slitiny : např. hliník se na povrchu oxiduje a vytváří chemicky velmi odolný oxid hlinitý (korund), yttrium na hranicích zrn blokuje difuzi kyslíku k povrchu součástí apod. Díky účinkům plazmatu lze povlaky vytvářet ve složení, kterého nelze v objemovém stavu vůbec dosáhnout.

Nízkoteplotní plazma
Plazma je stav látky charakterizovaný určitým stupněm ionizace, tj. plazma je směs neutrálních částic a kladných a záporných iontů, přičemž součet nábojů těchto iontů je ve větších objemech nulový (plazma je tedy elektricky neutrální). K udržení stavu, kdy se v ionizovaném stavu nalézá řádově 1% částic, jsou třeba energie odpovídající teplotám řádově 103 K a takové plazma označujeme jako nízkoteplotní.
Zpět

Částečná ionizace
Částice v plazmatu jsou nejčastěji ionizovány v důsledku vzájemných srážek neutrálních molekul mezi sebou nebo neutrálních molekul a iontů. Při setkání kladných a záporných iontů (obvykle elektronů) dochází k jejich spojení (rekombinaci) a vzniká neutrální molekula nebo atom. Při určité teplotě se ustálí stav, kdy je ionizována vždy jen část molekul. Teplotě plazmatu odpovídá i poměr počtu iontů ku celkovému počtu částic. S výjimkou stavu za velmi vysoké teploty a tlaku (např. v nitrech hvězd), je tento poměr menší než 100 % - říkáme, že plazma je částečně ionizované.
Zpět

Výboj v pracovním plynu
Plazma pro plazmově podporované metody depozice se zajišťuje pomocí ionizace ve výboji. Mezi dvěma elektrodami ve zředěném pracovním plynu je elektrické pole, v němž jsou urychlovány náhodně vzniklé ionty. Tyto ionty mohou při dostatečné energii nárazem ionizovat neutrální molekuly a v plynu se udržuje určitý stupeň ionizace. Pracovní plyn se tak stává vodivým, tj. probíhá v něm elektrický výboj.
Zpět

Iontová implantace
Technologický proces, kdy je úpovrch látky bombardován proudem iontů určitého plynu, urychlených v elektrickém poli o rozdílu potenciálů 104 V a více. Ionty pronikají do určité hloubky dané jejich energií a druhem materiálu, neutralizují se a případně pronikají dále pod povrch v důsledku difuze. Nejobvyklejší aplikace v mikroelektrotechnice je úprava vlastností polovodičových materiálů, ve strojírenských technologiích implantace dusíku do oceli za účelem zvýšení tvrdosti, korozivzdornosti, součinitele tření a dalších parametrů.
Zpět

Plazmová nitridace
Technologie úpravy vlastností povrchu součástí pomocí sycení povrchových vrstev atomy dusíku. Nitridace probíhá za vyšší teploty, upravovaný předmět tvoří katodu v doutnavém výboji, který hoří mezi ním a stěnou pracovní komory. Po fyzikální stránce jde o složitý proces vzájemné interakce dusíkových iontů a materiálu součástí, výsledkem je zvýšení povrchové tvrdosti, odolnosti vůči únavovým efektům atd.
Zpět

Tlak nasycených par
Stav, kdy páry nad povrchem kapaliny nebo pevné látky jsou s touto látkou v termodynamické rovnováze. Znamená to, že počet molekul, které se z povrchu kapaliny odpaří (nebo z povrchu pevné látky sublimují) je v průměru roven počtu molekul, které dopadají zpět na povrch látky a kondenzují tam. Hodnota tlaku nasycených par je závislá na teplotě a na vlastnostech látky. Pro běžné látky jsou hodnoty tlaku nasycených par v závislosti na teplotě tabelovány.
Zpět





Vyrobena na Katedře fyziky ČVUT, 1997