Podkritický reaktorový systém (blanket)



Použití urychlovače k pohánění (řízení) reaktorových systémů určených pro "jaderné spalování" radioaktivních odpadů (štěpných produktů) i pro výrobu elektrické energie (spalovaním aktinidů) umožňuje jaderné reaktory provozovat s podkritickým množstvím jaderného paliva. Systém pracuje jako násobící soustava s vnějším zdrojem neutronů. Obávaná havárie typu nekontrolovatelného nadkritického stavu by tak byla vyloučena. Tepelný výkon podkritického systému může být poměrně snadno ovládán např. nastavováním výkonu svazku protonů, resp. jiných urychlovaných částic. Ovšem ani použití klasických reaktorových řídících systémů není předem vyloučeno.
Podkritický reaktor

Vlastní podkritický reaktor (blanket) může být považován za druhou oblast intenzivního výzkumu. I zde se představy poměrně rychle vyvíjejí a krystalizují. Jedním z nejperspektivnějších řešení je ze současného hlediska toto atypické uspořádání: pevný grafit jako moderátor a tekuté palivo (tvořené především aktinidy a štěpnými produkty) na bázi fluoridů. Zřejmě však ještě důležitější, než vlastní blanket (včetně řízení jeho výkonu) bude podrobné studium fyzikálních předpokladů a podmínek transmutačních procesů a možného vlivu vysokých hustot toku neutronů na konstrukční materiály.
Z hlediska reaktorové fyziky lze problematiku systému ADTT věcně členit na tři základní problémové oblasti (dílčí problémy):
Řěšení problematiky spojeného systému podkritický reaktor-neutronový zdroj např. iniciovaný urychlovačem je vázané na znalost jaderných dat a interakcí. V případě, že zdrojem neutronů jsou tříštivé reakce iniciované vysoce energetickými protony (1 až 2 GeV), pohybuje se energie neutronů v intervalu od několika set MeV až po tepelnou oblast se střední energií 0,025 eV. V současné době je hlavním problémem doplnit data pro energie vyšší než 20 MeV, neboť tato oblast leží za hranicí intervalu energií přicházejících do úvahy v současných reaktorových systémech.

Nový typ reaktorového systému (tj. podkritický násobící systém s externím neutronovým zdrojem) vyžaduje i nové systémy kontroly a měření jeho hlavních charakteristik. Základní veličinou je stupeň podkritičnosti, který se dosud tradičně zjišťoval na základě měření prostorového rozložení neutronových toků (indukovaných aktivit, tepelných výkonů, apod.) v dostatečně velkých (tzv. asymptotických) oblastech. Tento způsob není realizovatelný v relativně malých nebo silně heterogenních systémech. Na druhé straně, zesílení neutronů zdroje závisí na stupni podkritičnosti a porovnáním různě silných zdrojů v jednom místě, nebo pohybem zdroje uvnitř násobícího systému a měřením dynamiky rozběhu a poklesu v jednom místě by mělo být možné nalézt násobící charakteristiky systému (v analýze musí být zahrnuty zpožděné neutrony). Tradičně používaný koeficient násobení kef má dobrý smysl pouze v oblasti, kdy kef . 1, což při silné podkritičnosti není splněno a k popisu je v takovém případě nutno nalézt jiné (dynamické) charakteristiky než jsou statická vlastní čísla.


Zpět na úvodní stránku